Ana Sayfa » Faydalı Bilgiler

Balık Etinin Faydaları Nelerdir ?

balik etinin faydalari 300x237 Balık Etinin Faydaları Nelerdir ?

balık etinin faydaları

Balık etinde diğer hayvanlarda bulunanlara benzer şekilde protein, A, B, D, E, K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum ve fosfor gibi insan vücudu için gerekli ve faydalı maddeler bulunur. Ancak balık etinin diğer etlerden üstünlüğü ve sağlık üzerine faydalı tesirleri, daha çok bulundurduğu yağın özelliğinden kaynaklanır. Balık yağında, doymammış yağ asidi doymuşa nazaran oldukça fazladır. Balık yağında esas olarak EPA (eicosapentaenoic acid) ve DHA (docosa-nexaenoic acid) olmak üzere iki çeşit doymamış yağ asidi vardır. Bu yağ asitleri birden fazla çift bağ taşıyan karbona sahip olduğundan OMEGA-3 doymamış yağ asitleri olarak adlandırılır. Haftada iki veya üç kez balık eti yenilmesi, kalp hastalarında ölüm riskinin azalmasını, orta yaş ve üzerindeki kişilerin daha sıhhatli hayat sürmelerini sağlamaktadır.

balik yaginin faydalari 300x241 Balık Etinin Faydaları Nelerdir ?

balık yağının faydalarıBalık yağı kalp sağlığına faydalıdır.
Balığın kalp üzerine faydaları yeni yapılan 3 önemli çalışmada da gözlenmiştir:
1) 22000 kişinin katıldığı bir çalışmada; kalp hastası olmayan erkeklerin, balıkta bulunan yağ asitlerini büyük miktarda tüketiyorlarsa, ani kalp kaynaklı ölümlerden daha fazla korundukları gözlenmiştir.
2) 84.000 kadının katıldığı bir çalışmada, düzenli olarak balık yiyen kadınlar da kalp hastalığından ölüm riskinin düzenli olarak balık yemeyen kadınlara göre üçte bir daha az olduğu gözlenmiştir.
3) Onbirbin kişinin incelendiği bir çalışmada, kalp krizi geçirmiş kişilerden balık yağı ihtiva eden preparatları kullananlardan kullanmayanlara göre tedavinin ilk 4 ayında kalp hastalığından ani ölüm riskinin yaklaşık %50 daha az olduğu ortaya konuldu. Bu hayat koruyucu etki, muhtemelen aritmi olarak bilinen ve öldürücü olabilen düzensiz kalp vuruşlarının azalmasına bağlıdır.

Balık yağı gerek besleyici bir madde, gerekse iyi bir ilaç olarak özellikle zayıf kişilere verilir. Bu arada kemik hastası çocuklara, yüksek ateşli olmayan veremlilere, romatizmalılara, şeker hastalarına balık yağı verilmektedir. Balık yağı ayrıca hücreye canlılık verir, iştah açar, vücuttan zehirlerin atılmasına yardım eder, sinirleri kuvvetlendirilir.

Balıkta şeker, nişasta gibi karbonhidratlar yok denecek kadar azdır. Bu özelliğinden dolayı, pek çok diyet reçetelerinin birinci sırasında yer alır. Protein açısından zengin bir besin kaynağıdır. Ortalama olarak 100 grlık yağlı balık 22 gr, yağsız balık 10 gr protein içerir. İnsan organizması bu proteinin %93’ünden yararlanır. Diğer etlerin proteinlerinden yararlanma yüzdesi ise oldukça düşüktür.

Leave a reply

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally recognized avatar, please register at Gravatar.

*

Kategoriler

Son Yazılar

Popüler Yazılar